Masajın Faydaları Nelerdir?

Kısaca masajın görevinden bahsedecek olursak, yaptırdığınız masaj sayesinde vücudunuzdaki ölü doku ve hücrelerden kurtulur, bu hücrelerin yenilenerek daha sağlam bir görünüm ve işlev kazanır.

Masaj kelimesi, Arapça’daki “mass” kelimesinden dilimize geçmiştir. Mass kelimesinin Arapça’daki karşılığı, dokunmak ve temas etmek anlamına gelmektedir. Masajın temel amacı, vücudun çeşitli noktalarındaki sinir hücrelerini uyarmaktır. Bu şekilde sadece sinir hücreleri değil, vücudumuzun çeşitli noktalarındaki diğer hücreler ve organlar da uyarılır. Birçok masaj çeşidinin ve tekniğinin olduğunu söylemek kesinlikle mümkündür. Ancak masaj esnasında uygulanan tekniklerin birçoğunda ovalama ve sert temas bulunur. Bunun sebebi de, vücutta bulunan sinirler genellikle bu yöntemler ile harekete daha hızlı bir şekilde geçirilir. Dolayısıyla birçok masör, masaj tekniği olarak bu yöntemleri kullanır. Bu sayede vücudun çeşitli noktalarında bulunan kan dolaşım seviyesi artış gösterir ve organlara giden kan miktarlarında da ciddi bir artış gözlemlenir.

Kısaca masajın görevinden bahsedecek olursak, yaptırdığınız masaj sayesinde vücudunuzdaki ölü doku ve hücrelerden kurtulur, bu hücrelerin yenilenerek daha sağlam bir görünüm ve işlev kazanır. Bu işlemler, vücut yıpratılarak da yapılabilir ancak sadece hücrelerin yenilenmesi için bu tür sert müdahalelere hiç gerek yoktur. Bunun yerine masaj yaptırmayı tercih ederek hem rahatlar, hem de vücudunuzdaki ölü hücrelerden kurtulur, dipdiri bir vücut görünümü kazanırsınız. Bu işlemlere de bir tür fizyolojik terapi denilebilir. Masaj dendiği zaman genelde akla gelen kitle, sporculardır. Çünkü genel olarak halk,masajın yararını tam olarak bilmediği için ücret vermekten kaçınır. Profesyonel olarak sağlık eğitimi alan futbolcular, teknik heyet tarafından belirlenen süre aralıklarında masajlara dahil olurlar. Sporcular da dahil olmak üzere masaj hizmeti almak isteyen herkes, masaja geçmeden önce çeşitli işlemlere tabii tutulur. Bu işlemlerin asıl amacı, vücudun masaja hazır olması ve manevi olarak bir rahatlık içerisine girmesidir. Dolayısıyla bu işlemler, masajın önemli bir kısmını oluşturuyor.

Tabii ki de bir çok farklı masaj çeşidi mevcut. Bu çeşitler,uygulandıkları kitleye göre ayrılır ve bu kitleye göre de isim alır. Buyurun sizinle beraber birkaç masaj çeşidini inceleyelim ;

Tıbbi Masaj ; Bu masajın temel amacı, isminden de anlaşılacağı üzere sağlık kazandırmak amacıyla yapılan masaj çalışmalarına verilen isimdir. Masaj hizmeti verdiğini iddia eden her kişi ve kuruluş, tıbbi masaj hizmeti veremez. Bunun için uzman doktorlar tarafından onaylanmış belgelere sahip olunması gerekir. Aksi taktirde bu tür müesseselerin tıbbi masaj yapmalarına izin verilmez. Bu masaj türü ile,vücuttaki zararlı toksinin dışarıya atılması hedeflenmektedir.

Spor Masajı ; Bu masaj türü ile ilgili de, yazının başında kısa da olsa detay vermiştik. Bu masaj, herhangi bir spor dalı ile ilgili lisansı bulunan sporculara uygulanır. Sporcular,öncelikle saunalarda tutularak vücutlarında rahatlama sağlarlar ve damar yollarını açarlar. Daha sonrasında ise, sporcular için özel olarak eğitim gören masözler tarafından geniş çaplı bir masaj işlemi başlatılır. Masözün kontrolünde masaj işlemi devam eder.

Tek masaj çeşidi, tabii ki de bunlar değil. Diğer masaj türleri ve teknikleri ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, internet sitemizdeki diğer kategori ve yazıları inceleyebilirsiniz.