Masajın Amacı Nedir?

Günümüzde birçok batıl inançlar çerçevesinde gerçekleşen ve masaj adı verilen yöntemler var. Ancak masaj, tamamıyla fizyolojik yasalara dayanan işlemlerdir. Dolayısıyla bilinen masaj salonları dışında hiçbir yerde masaj olmayınız.

Öncelikle masaj, genellikle sağlık problemleri ve rahatlamak için kullanılan bir tür işlem grubuna verilen isimdir. Vücudun sorunlu olan bölgesine, sorunlu bölge yoksa da genel olarak uygulanır. Masaj vücuttaki ağrıları dindirir, damar tıkanıklıklarını çözer, gerilen kasların da gevşemesini sağlar. Bu yüzden de genellikle masaj olmak için sporcular, masaj salonlarını ziyaret eder. Günümüzde birçok batıl inançlar çerçevesinde gerçekleşen ve masaj adı verilen yöntemler var. Ancak masaj, tamamıyla fizyolojik yasalara dayanan işlemlerdir. Dolayısıyla bilinen masaj salonları dışında hiçbir yerde masaj olmayınız. Aksi taktirde sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bölgelerde uygulanacak olan masajlar, o bölgedeki geçen damarlar ve akımlara uygun olarak yapılır. Dolayısıyla vücut sistemlerinize hiçbir şekilde en ufak olsa dahi zarar verilmez.

Öncelikle ülkemizde masaj salonlarına ve masaja yeterince değer verilmiyor. Özellikle masajın en uygun olarak uygulanabileceği yaşlılar,masaj salonlarına gitmekten çekiniyor ve vücutlarının çeşitli noktalarındaki ağrılara herhangi bir çare bulamıyor. Tıp, sadece belirlenen çerçeveler içerisinde işlem yapabilir ve dolayısıyla vücudunuzdaki herhangi bir soruna uzun süreli temas ile çare bulamaz. Bunun için de masaj salonları doktorlar tarafından da oldukça önerilen, hatta birçok doktor tarafından ziyaret edilen mekanlardır. Tekrar söylemekte fayda var ki, masajın temeli tıp ilkelerine dayanır ve hiçbir şekilde sağlığa zarar verecek bir işlem uygulanamaz.Ülkemizdeki tıp’ın gelişmesi ile birlikte masaj çeşitleri, teknikleri ve hatta aletleri dahi değişmiş durumda. Önceki zamanlarda oldukça ilkel bir biçimde yapılan masajlar, şimdi ise otomatik – elektronik cihazlar tarafından zahmetsiz olarak gerçekleştirilebiliyor. Tabii ki de bu hizmet, her masaj salonunda olan bir hizmet değil. Ayrıca önceki zamanlarda uygulanan masaj teknikleri, sadece o zamanlarda bilinen ve genellikle Uzak Doğu’dan öğrenilen tekniklerdir. Zaman içinde ülkemiz de masaj sektöründe ilerledi ve doktorlarımız tarafından da uygun görüldüğü şekilde masaj teknikleri çıkarıldı.

Oldukça fazla sayıda masaj çeşidi vardır. Bu masaj çeşitleri, genellikle masaj amacıyla gelen kişinin talepleri, yaşı ve bünyesi doğrultusunda uygulanır. Yani masaj amacıyla gelen herkes, benzer masaj uygulamalarına tabii tutulmaz. Masajın temeli, ovma ve hafif temasa dayalıdır.Genellikle müşterilerde 3 temel masaj türü uygulanmaktadır. Bu masaj türlerinden birincisi, kasları gevşetmek amacıyla uygulanır. Biliyorsunuz ki kalbe giden bir sürü damar bulunmakta. Uzman masörlerimiz de bu damarların konumunu tespit ederek, damarlardaki kanın daha rahat ilerleyebilmesi için bu bölgeye uygun olan masaj türünü tespit edip uyguluyor. Üstelik bu masaj türü dahilinde gerçekleştirilen işlemlerin hiçbirinde en ufak bir can acısı bile hissetmiyorsunuz. Diğer bir masaj türü de, zarar görmüş vücut dokuları için kullanılır. Bu masaj türü, genellikle yaralanan veya ayağı hasar gören futbolcular için yaygın olarak kullanılır. Siz de vücudunuzun bir noktasındaki ağrı veya acıdan şikayetçiyseniz, masaj randevusu alarak bu ağrılarınızdan büyük bir ölçüde kurtulabilirsiniz.