Hamam Masajı

Hamamlar, özellikle bizim ülkemizde herkesin ulaşabileceği konumda mekanlardır. Her kültürde bir takım masaj teknikleri olmasıyla birlikte Türk kültüründe de masaj hayatın en temel taşıdır.

Hamam Masajı Nedir?

Masaj insanın en önemli yaşam gereçlerindendir. Çoğu kültürde adı bizzat masaj olmadığı için bilinmeyen bir çok masaj vardır. Ama dediğimiz gibi bu masaj türleri çoğu zaman kendi kültürleri tarafından bile bir masaj olarak kabullenilmez. Vücuda, iç organlara,cilde, sağlığa, mutluluğa, psikolojiye, adaptasyona ve daha birçok sayılamaz derecedeki şeye katkısı olan masajın ne yazık ki önemi halen bilinmiyor. Örneğin sokakta bir vatandaşımızı çevirip masaj diye sorsanız, o kişi bunu çoğu zaman bir cinsel tatmin yöntemi olarak kabul etmektedir. Özellikle Çin kültüründe çokça cinsel masaj türleri vardır. Lakin bu tüm masajların cinsel olduğu kanısını canlandırmamalı. Türk kültürü başlı başına bir masaj üzerine kuruludur. Öyle ki bu masaj adeta sağlığın en ön şartı kabul edilmiştir. Fakat neredeyse hiç bir Türk bunun bir masaj olduğunu kabul etmez. Kabul etse bile bunun bir masaj olduğunu ik defa öğrenmiştir.

Hamamlar, özellikle bizim ülkemizde herkesin ulaşabileceği konumda mekanlardır. Her kültürde bir takım masaj teknikleri olmasıyla birlikte Türk kültüründe de masaj hayatın en temel taşıdır. Lakin Türkler dahi yaptıkları şeyin masaj olduğunu bilmezler.Türkler arasındaki adıyla kese; profesyonel adıyla ise hamam masajı olarak adlandırılan bir masaj kültürüne sahibiz. Bu kültür öyle geniş bir şöhrete sahiptir ki, Orta çağ Avrupa’sının kitaplarında dahi bir şifa olarak adlandırılmışır. Çoğu masaj türünün aksine zevki değil, sağlığı esas alan bir temeli vardır. Günümüzde Dünya genelinde çok sayıda insan kendi evine Türk Hamamı yaptırmaktadır. Bu dahi bu masajın ulaştığı seviyeyi göstermek açısından yeterlidir. Bir masör tarafından yapılmasa bile etkisini gösterebilme özelliğine sahiptir. Bunun en başlı sebebi uygulanan masajın kendisi dışında uygulanmış olduğu mekanın da öneminin olmasıdır. Örneğin soğuk bir ortamda hamam masajı gerçekleştiremezsiniz. Fakat hamam masajı ortamında, kendiniz dahi kendi kendinize bu masajı gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz tarihin en derin noktalarında bile bizimle birlikte anılan bu masaj türünü isterseniz daha da yakından tanıyalım.

Hamam masajı, ya da halk arasındaki adıyla kese attırmak tüm tarihsel kültürlerde Türkler’in temel banyo ve temizlik kültüründendir. Türk toplumu göçebe bir hayat sahip olduğundandır ki, Anadolu Selçuklu devletine kadar hamamlara sahip değildi.Fakat Türkler’İn hamamlarının bu devirlerde olmaması, bu masajın uygulanmadığı anlamını çıkartmamalıdır. Çünkü her birey kendi duşu veya temizliği sırasında bunu uygulardı. Hatta bey’in hatunu dahi beyine ve çocuklarına bu masajı uygulardı. Sonralarında iyice yerleşik hayata geçen Türkler bu şifa kaynağını hayatlarının temeline oturtarak, hamamlar yapmışlardır.

Peki hamam masajının faydaları nelerdir? 

İleri zamanlarda, hamam kültürünün gelişmesiyle ortaya çıkan tellak denilen masörler bu masajı başka bir uzmanlığa taşımışlardır. Sıcak ve buharlı bir ortamda gerçekleştirilen masajda, deri rahatlayarak gevşemekte ve kendisini salmaktadır. Bu salınma ve gevşeme ile vücut hücreleri arasındaki boşlukların artması sonucu, boşluklarda biriken atık hücre veya toksinler boşluklarda sıkışamaz ve dökülürler. Tabi bu dökülme bildiğimiz bir dökülme değildir. Ancak mikroskop altında gözlemlenebilir. Adına tellak denilen masörler eşliğinde, deri üzerine uygulanan baskı ile bu dökülmeler birer kar topu misali birleşerek gözle görülebilir hale gelirler. Deri üzerine yapılan bu baskı el ile olmaz. Baskı yapılırken elin üzerine bazen sıkı bazen ise yumuşak bir bez geçirilir. Bu bez bol köpüklü ve sabunlanmış olmalıdır ki deri üzerinde kızarma ve yanıklar olmasın. Buna rağmen deri üzerinde oluşan kızarma ve yanmalar ise, kese denilen bu bezin içerisindeki sabunun bazik özelliğinden dolayı tedavi edilecek ve birer krem özelliği gösterecektir.